or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU113025
MFGR #LLKSM7
$/ea
nVent HOFFMAN INLINE™ Lock Insert, Square, Series: A54Y, For Use With: INLINE™ HMI Type 4 Enclosures, Steel, Polished Chrome
nVent HOFFMAN INLINE™ Lock Insert, Square, Series: A54Y, For Use With: INLINE™ HMI Type 4 Enclosures, Steel, Polished Chrome
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number LLKSM7 Color Black Country of Origin US Currency USD Enclosure Type InLine HMI System and Accessories EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8301500000 Height 0.5000 in Height [Metric] 1.2700 cm Interchangeable No Item Group A54Y Length 4.8000 in Length [Metric] 18.2880 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family InLine Returnable Y Shipping Weight 0 lb Sub Brand InLine Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351053700 UPC 12 783510537005 Width 7.2000 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Finish Textured Material Mild Steel Controls and Drives Lock inserts can replace the standard slotted quarter turn latch
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LLKSM7 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | InLine HMI System and Accessories |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301500000 |
| Height | 0.5000 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A54Y |
| Length | 4.8000 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | InLine |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 0 lb |
| Sub Brand | InLine |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351053700 |
| UPC 12 | 783510537005 |
| Width | 7.2000 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Finish | Textured |
| Material | Mild Steel |
| Controls and Drives |
| Lock inserts can replace the standard slotted quarter turn latch |