or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25610
MFGR #AS050SS
Your Cost: $36.52/ea
nVent HOFFMAN Hol-Sealers™ Hol-Tite Hole Seal, Series: A80HS, 0.88 in Dia, 1/2 in Conduit, For Use With: Conduit Hole, 304 Stainless Steel, Polished, 1.38 in Dia
nVent HOFFMAN Hol-Sealers™ Hol-Tite Hole Seal, Series: A80HS, 0.88 in Dia, 1/2 in Conduit, For Use With: Conduit Hole, 304 Stainless Steel, Polished, 1.38 in Dia
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AS050SS Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.9050 cm Returnable Y Standards UL 508A Component Recognized, File No. E61997,CSA File No. 42186, IEC 60529, RoHS Complaint Sub Brand Hol-Sealers Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351059430 UPC 12 78351059430 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Finish Brushed Material 304 Stainless Steel Accessory Type Hole Seals Assemble to Order No For Use With 1/2-in. conduit holes Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A80HS Length [Metric] 25.4000 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Hol-Sealers Thickness 16 ga Width [Metric] 19.6850 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AS050SS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 508A Component Recognized, File No. E61997,CSA File No. 42186, IEC 60529, RoHS Complaint |
| Sub Brand | Hol-Sealers |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351059430 |
| UPC 12 | 78351059430 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Finish | Brushed |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Accessory Type | Hole Seals |
| Assemble to Order | No |
| For Use With | 1/2-in. conduit holes |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A80HS |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Hol-Sealers |
| Thickness | 16 ga |
| Width [Metric] | 19.6850 cm |