or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU63841
MFGR #M330416G010
Your Cost: $4,069.87/ea
List: nVent HOFFMAN Genesis™Air Conditioner, 115 VAC, 13/13.2 A, 1495/1418 W, 50/60 Hz, 3700/4000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, Mechanical Thermostat Control, Plug, 50 to 125 deg F, Side Mount, Mild Steel, Gray, 34.37 in H x 12 in W x 9.88 in D
nVent HOFFMAN Genesis™Air Conditioner, 115 VAC, 13/13.2 A, 1495/1418 W, 50/60 Hz, 3700/4000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, Mechanical Thermostat Control, Plug, 50 to 125 deg F, Side Mount, Mild Steel, Gray, 34.37 in H x 12 in W x 9.88 in D
Application Industrial ARRA Compliant C Btu Rating 4000 Buy American Compliant C Catalog Number M330416G010 Color Light Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 3.84 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.0105 lb Gross Weight per Pack Metric 40.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8415820105 Height 35.75 in Height [Metric] 90.8050 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Phase 1 Replacement Catalog Number N280416G050 Returnable N Sub Brand Genesis UNSPSC 40101701 UPC 11 78351074300 UPC 12 78351074300 Width 13.25 in Width [Metric] 33.6550 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Amperage Rating 13/13.2 A Frequency Rating 50/60 Hz Voltage Rating 115 V Industrial Cleanable, reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Btu Rating | 4000 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | M330416G010 |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 3.84 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.0105 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 40.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Height | 35.75 in |
| Height [Metric] | 90.8050 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Phase | 1 |
| Replacement Catalog Number | N280416G050 |
| Returnable | N |
| Sub Brand | Genesis |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351074300 |
| UPC 12 | 78351074300 |
| Width | 13.25 in |
| Width [Metric] | 33.6550 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Amperage Rating | 13/13.2 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 115 V |
| Industrial |
| Cleanable, reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance |