or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1398977
MFGR #FMD01
Your Cost: $207.92/ea
nVent HOFFMAN Main Door Interlock Kit, Primary, Series: FMD, For Use With: Combinable Floor Standing Enclosure Door, 11 ga Mild Steel, Zinc Plated, Unpainted, 7.28 in W x 2.19 in D x 4.57 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Main Door Interlock Kit, Primary, Series: FMD, For Use With: Combinable Floor Standing Enclosure Door, 11 ga Mild Steel, Zinc Plated, Unpainted, 7.28 in W x 2.19 in D x 4.57 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FMD01 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator PND Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 20.3200 cm Length [Metric] 30.4800 cm Returnable Y UNSPSC 43223306 UPC 11 78351059909 UPC 12 783510481322 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type IEC Enclosure Accessories Color Unpainted Consist Of Main door interlock kit; Mounting Components and Instruction Manual Construction 11 gauge Gross Volume Per Pack 0.44 Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Item Group FCY Replacement Catalog Number FMD01
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FMD01 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 43223306 |
| UPC 11 | 78351059909 |
| UPC 12 | 783510481322 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| Color | Unpainted |
| Consist Of | Main door interlock kit; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 11 gauge |
| Gross Volume Per Pack | 0.44 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Item Group | FCY |
| Replacement Catalog Number | FMD01 |