or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU376266
MFGR #F88WRE66
Your Cost: $136.13/ea
nVent HOFFMAN Reducer Bushing, Edge Hole, Series: F20, For Use With: 8 x 8 in NEMA 12 Feed-Through Wireway, Steel, Painted, Gray, 9.62 in L x 9.62 in W
nVent HOFFMAN Reducer Bushing, Edge Hole, Series: F20, For Use With: 8 x 8 in NEMA 12 Feed-Through Wireway, Steel, Painted, Gray, 9.62 in L x 9.62 in W
Application Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number F88WRE66 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.9050 cm Length [Metric] 28.5750 cm Returnable Y Standards RoHS Compliant Type Industrial Feed-Through Wireway UNSPSC 39131710 UPC 11 78351014770 UPC 12 783510147709 Width [Metric] 28.5750 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Gray Material Mild Steel Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Component Type Reducer Gross Volume Per Pack 0.05 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP54 Item Group F20 Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1 Thickness 14 ga Wireway Feed-Through NEMA Type 12 Wireway
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F88WRE66 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Length [Metric] | 28.5750 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Industrial Feed-Through Wireway |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351014770 |
| UPC 12 | 783510147709 |
| Width [Metric] | 28.5750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Gray |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Reducer |
| Gross Volume Per Pack | 0.05 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Item Group | F20 |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 14 ga |
| Wireway | Feed-Through NEMA Type 12 Wireway |