or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90394
MFGR #F88LTC
$/ea
nVent HOFFMAN Wireway Tee, Type 12 Outside Top Opening Hinged Cover, Series: F10, For Use With: 8 x 8 in NEMA 12 Lay-In Wireway, Steel, Gray, Painted, 14 in L Dimensions
nVent HOFFMAN Wireway Tee, Type 12 Outside Top Opening Hinged Cover, Series: F10, For Use With: 8 x 8 in NEMA 12 Lay-In Wireway, Steel, Gray, Painted, 14 in L Dimensions
Application Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F88LTC Color Gray Color Code ANSI 61 Component Type Tee Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Volume Per Pack 1.09 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 16.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 14.7500 in Height [Metric] 37.4650 cm Interchangeable No IP Rating IP54 Item Group F10 Length 10.2500 in Length [Metric] 31.7500 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1 Returnable Y Sealing Plate Quantity 2 Sealing Plate Type Flat Shipping Weight 19 lb Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.9 mm Type Tee UNSPSC 39131710 UPC 11 78351019300 UPC 12 783510193003 Width 12.5000 in Width [Metric] 26.0350 cm Wireway Lay-In NEMA Type 12 Wireway Power Distribution Used when the covers of two branches are on the same side and the third is on a different side
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F88LTC |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Tee |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 1.09 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 16.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 14.7500 in |
| Height [Metric] | 37.4650 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Item Group | F10 |
| Length | 10.2500 in |
| Length [Metric] | 31.7500 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Sealing Plate Quantity | 2 |
| Sealing Plate Type | Flat |
| Shipping Weight | 19 lb |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.9 mm |
| Type | Tee |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351019300 |
| UPC 12 | 783510193003 |
| Width | 12.5000 in |
| Width [Metric] | 26.0350 cm |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 12 Wireway |
| Power Distribution |
| Used when the covers of two branches are on the same side and the third is on a different side |