or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN F88GSHGV F40GF Support Hanger, For Use With 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Wireway, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN F88GSHGV F40GF Support Hanger, For Use With 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Wireway, Steel
SKU898814
MFGR #F88GSHGV
Your Cost: $40.48/ea
List: nVent HOFFMAN Support Hanger, Series: F40GF, For Use With: 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Wireway, Steel, Galvanized, 10.12 in L x 1.5 in W x 1 in H
nVent HOFFMAN Support Hanger, Series: F40GF, For Use With: 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Wireway, Steel, Galvanized, 10.12 in L x 1.5 in W x 1 in H
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F88GSHGV Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Item Group F40GF Length 1.5000 in Length [Metric] 26.0350 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524, cUL Listed per CSA C222 No 26, File No E27524, NEMA/EEMAC Type 1, IEC 60529, IP30 Stock Status NONSTOCK Type Hanger UNSPSC 39131711 UPC 11 78351088890 UPC 12 78351088890 Width 10.2500 in Width [Metric] 3.8100 cm Power Distribution For floor or wall installations
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F88GSHGV |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Item Group | F40GF |
| Length | 1.5000 in |
| Length [Metric] | 26.0350 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524, cUL Listed per CSA C222 No 26, File No E27524, NEMA/EEMAC Type 1, IEC 60529, IP30 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Hanger |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78351088890 |
| UPC 12 | 78351088890 |
| Width | 10.2500 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Power Distribution |
| For floor or wall installations |