or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN F88GSH F40PF Support Hanger, For Use With 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Flat Cover Wireway, Steel, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN F88GSH F40PF Support Hanger, For Use With 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Flat Cover Wireway, Steel, Gray
SKU452666
MFGR #F88GSH
Your Cost: $45.35/ea
List: nVent HOFFMAN Support Hanger, Series: F40PF, For Use With: 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Flat Cover Wireway, Steel, Gray, Painted, 10.12 in L x 1.5 in W x 1 in H
nVent HOFFMAN Support Hanger, Series: F40PF, For Use With: 8 x 8 in NEMA 1 Lay-In Flat Cover Wireway, Steel, Gray, Painted, 10.12 in L x 1.5 in W x 1 in H
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F88GSH Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 2.5400 cm Item Group F40PF Length [Metric] 25.4000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524, cUL Listed per CSA C222 No 26, File No E27524, NEMA/EEMAC Type 1, IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Type Commercial Lay-in Hinged-Cover Type 1 Wireway UNSPSC 39131711 UPC 11 78351052740 UPC 12 78351052740 Width [Metric] 3.8100 cm Power Distribution For floor or wall installations
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F88GSH |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Item Group | F40PF |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524, cUL Listed per CSA C222 No 26, File No E27524, NEMA/EEMAC Type 1, IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Commercial Lay-in Hinged-Cover Type 1 Wireway |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78351052740 |
| UPC 12 | 78351052740 |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Power Distribution |
| For floor or wall installations |