or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24328
MFGR #F66WT
Your Cost: $358.99/ea
nVent HOFFMAN Wireway Tee, Series: F20, Surface Mount, For Use With: 6 x 6 in NEMA 12 Feed Through Wireway, Steel, Gray, Painted, 9 in H x 12 in W
nVent HOFFMAN Wireway Tee, Series: F20, Surface Mount, For Use With: 6 x 6 in NEMA 12 Feed Through Wireway, Steel, Gray, Painted, 9 in H x 12 in W
Application Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number F66WT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 9.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.44 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 33.5280 cm Length [Metric] 25.4000 cm Returnable Y Standards RoHS Compliant Type Tee UNSPSC 39131710 UPC 11 78351014510 UPC 12 783510145101 Width [Metric] 20.8280 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Gray Material Mild Steel Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Component Type Tee Gross Volume Per Pack 0.63 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP54 Item Group F20 Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1 Thickness 14 ga Wireway Feed-Through NEMA Type 12 Wireway
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F66WT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 9.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 33.5280 cm |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Tee |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351014510 |
| UPC 12 | 783510145101 |
| Width [Metric] | 20.8280 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Gray |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Tee |
| Gross Volume Per Pack | 0.63 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Item Group | F20 |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 14 ga |
| Wireway | Feed-Through NEMA Type 12 Wireway |