or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN F66T F40PF Sweep Tee, 90 deg Bend, For Use With 6 x 6 in NEMA 1 Flat Cover Wireway, Steel, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN F66T F40PF Sweep Tee, 90 deg Bend, For Use With 6 x 6 in NEMA 1 Flat Cover Wireway, Steel, Gray
SKU278751
MFGR #F66T
Your Cost: $188.29/ea
List: nVent HOFFMAN Sweep Tee, Series: F40PF, 90 deg Bend, Surface Mount, For Use With: 6 x 6 in NEMA 1 Flat Cover Wireway, Steel, Gray, Painted, 10 in H x 13.85 in W
nVent HOFFMAN Sweep Tee, Series: F40PF, 90 deg Bend, Surface Mount, For Use With: 6 x 6 in NEMA 1 Flat Cover Wireway, Steel, Gray, Painted, 10 in H x 13.85 in W
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F66T Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 7.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.18 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 16.7640 cm Length [Metric] 37.0840 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Tee UNSPSC 39131711 UPC 11 78351013167 UPC 12 78351013167 Width [Metric] 27.9400 cm Color Gray Gross Volume Per Pack 0.61 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Item Group F40PF Terminal Lay in Line Side and Lay in Load Side
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F66T |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 7.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 16.7640 cm |
| Length [Metric] | 37.0840 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Tee |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78351013167 |
| UPC 12 | 78351013167 |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Color | Gray |
| Gross Volume Per Pack | 0.61 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Item Group | F40PF |
| Terminal | Lay in Line Side and Lay in Load Side |