or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN F66LB F10 Box Connector, For Use With 6 x 6 in Lay-In NEMA 12 Wireway, Steel, Painted
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN F66LB F10 Box Connector, For Use With 6 x 6 in Lay-In NEMA 12 Wireway, Steel, Painted
SKU24490
MFGR #F66LB
Your Cost: $76.38/ea
nVent HOFFMAN Box Connector, Series: F10, 90 deg, For Use With: 6 x 6 in Lay-In NEMA 12 Wireway, Steel, Gray, Painted, 7.62 in L x 7.62 in W
nVent HOFFMAN Box Connector, Series: F10, 90 deg, For Use With: 6 x 6 in Lay-In NEMA 12 Wireway, Steel, Gray, Painted, 7.62 in L x 7.62 in W
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F66LB Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 1.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.79 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.7940 cm Length [Metric] 30.4800 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor Returnable Y Standards RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524,NEMA/EEMAC Type 12, JIC standards EGP-1-1967 and EMP-1-1967, CSA, File No 42184, Type 1, IEC 60529, IP54 Stock Status NORMALLY STOCKED Type Box Connector UNSPSC 39131710 UPC 11 78351018680 UPC 12 78351018680 Width [Metric] 25.4000 cm Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Component Type Box Connector Gross Volume Per Pack 0.08 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP54 Item Group F10 Modification Services Yes Package Quantity 1 Sealing Plate Quantity 1 Sealing Plate Type 90?? Thickness 14 ga Wireway Lay-In NEMA Type 12 Wireway Power Distribution When wireway enters an enclosure, a box connector should be used on the inside of the enclosure to ensure a tight seal
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F66LB |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 1.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.7940 cm |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524,NEMA/EEMAC Type 12, JIC standards EGP-1-1967 and EMP-1-1967, CSA, File No 42184, Type 1, IEC 60529, IP54 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Box Connector |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351018680 |
| UPC 12 | 78351018680 |
| Width [Metric] | 25.4000 cm |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Box Connector |
| Gross Volume Per Pack | 0.08 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Item Group | F10 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Sealing Plate Quantity | 1 |
| Sealing Plate Type | 90?? |
| Thickness | 14 ga |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 12 Wireway |
| Power Distribution |
| When wireway enters an enclosure, a box connector should be used on the inside of the enclosure to ensure a tight seal |