or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU63374
MFGR #F66GT
Your Cost: $188.29/ea
List: nVent HOFFMAN Flush Tee, Series: F40PF, 90 deg Bend, Surface Mount, For Use With: 6 x 6 in NEMA 1 Flat Cover Wireway, Steel, Gray, Painted, 8 in H
nVent HOFFMAN Flush Tee, Series: F40PF, 90 deg Bend, Surface Mount, For Use With: 6 x 6 in NEMA 1 Flat Cover Wireway, Steel, Gray, Painted, 8 in H
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F66GT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 4.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.18 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 22.8600 cm Length [Metric] 27.4320 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 1 Indoor Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Tee UNSPSC 39131711 UPC 11 78351089170 UPC 12 783510891701 Width [Metric] 27.1780 cm Color Gray Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Component Type Tee Gross Volume Per Pack 0.60 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP30 Item Group F40PF Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 16 ga Wireway Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F66GT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 4.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 22.8600 cm |
| Length [Metric] | 27.4320 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 1 Indoor |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Tee |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78351089170 |
| UPC 12 | 783510891701 |
| Width [Metric] | 27.1780 cm |
| Color | Gray |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Tee |
| Gross Volume Per Pack | 0.60 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP30 |
| Item Group | F40PF |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 16 ga |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway |