or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90283
MFGR #F44WTSS
Your Cost: $685.10/ea
List: nVent HOFFMAN Wireway Tee, Series: F22, For Use With: 4 x 4 in NEMA 4X Stainless Steel Feed Through Wireway, 304 Stainless Steel, 7 in H x 10 in W
nVent HOFFMAN Wireway Tee, Series: F22, For Use With: 4 x 4 in NEMA 4X Stainless Steel Feed Through Wireway, 304 Stainless Steel, 7 in H x 10 in W
Application Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F44WTSS Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish No. 2B Gross Weight Per Pack 5.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.45 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.4940 cm Length [Metric] 28.4480 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 12 Indoor Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Industrial Feed-Through Wireway UNSPSC 39131710 UPC 11 78351015480 UPC 12 783510154806 Width [Metric] 21.3360 cm Color Unpainted Assemble to Order No Component Type Tee Gross Volume Per Pack 0.33 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group F22 Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 16 ga Wireway Stainless Steel Feed-Through NEMA Type 4X Wireway
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F44WTSS |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | No. 2B |
| Gross Weight Per Pack | 5.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.4940 cm |
| Length [Metric] | 28.4480 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Industrial Feed-Through Wireway |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351015480 |
| UPC 12 | 783510154806 |
| Width [Metric] | 21.3360 cm |
| Color | Unpainted |
| Assemble to Order | No |
| Component Type | Tee |
| Gross Volume Per Pack | 0.33 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | F22 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 16 ga |
| Wireway | Stainless Steel Feed-Through NEMA Type 4X Wireway |