or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24559
MFGR #F44BB2C
Your Cost: $52.34/ea
nVent HOFFMAN Barrier Bracket Kit, 2-Compartment, Series: F10, For Use With: 4 x 4 in NEMA 3R Lay-In/Feed-Through Wireway, 3 ft Spacing, Steel, Painted, Gray, 59.75 in L x 3 in W
nVent HOFFMAN Barrier Bracket Kit, 2-Compartment, Series: F10, For Use With: 4 x 4 in NEMA 3R Lay-In/Feed-Through Wireway, 3 ft Spacing, Steel, Painted, Gray, 59.75 in L x 3 in W
Application Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number F44BB2C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 11.6840 cm Length [Metric] 15.7480 cm Returnable Y Standards RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524, NEMA/EEMAC Type 12, JIC standards EGP-1-1967 and EMP-1-1967, CSA, File No 42184, Type 1, IEC 60529, IP54 Type Industrial Lay-in Wireway UNSPSC 39131710 UPC 11 78351020270 UPC 12 78351020270 Width [Metric] 10.9220 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Gray Material Mild Steel Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Component Type Barrier Kit Depth 1 in Gross Volume Per Pack 0.07 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No Item Group F10 Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1 Thickness 14 ga Wireway Lay-In NEMA Type 12 Wireway
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F44BB2C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 11.6840 cm |
| Length [Metric] | 15.7480 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, UL 870 Listed, File No E27524, NEMA/EEMAC Type 12, JIC standards EGP-1-1967 and EMP-1-1967, CSA, File No 42184, Type 1, IEC 60529, IP54 |
| Type | Industrial Lay-in Wireway |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351020270 |
| UPC 12 | 78351020270 |
| Width [Metric] | 10.9220 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Gray |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Barrier Kit |
| Depth | 1 in |
| Gross Volume Per Pack | 0.07 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | F10 |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 14 ga |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 12 Wireway |