or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1194709
MFGR #ELA02SF
Your Cost: $39.01/ea
nVent HOFFMAN Mounting Accessory, For Use With: EL LED Enclosure Light, Specifications: Screw Mount, Mild Steel, Galvanized, 1.42 in W x 1.44 in D x 1.39 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Mounting Accessory, For Use With: EL LED Enclosure Light, Specifications: Screw Mount, Mild Steel, Galvanized, 1.42 in W x 1.44 in D x 1.39 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number ELA02SF Color Unpainted Consist Of Screw fixation for EL Construction Mounting Accessories for EL LED Enclosure Lights, Screw Mounting Type Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.08 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 3.0480 cm Item Group ALED Length [Metric] 31.2420 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121320 UPC 11 78351047931 UPC 12 78351047931
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ELA02SF |
| Color | Unpainted |
| Consist Of | Screw fixation for EL |
| Construction | Mounting Accessories for EL LED Enclosure Lights, Screw Mounting Type |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.08 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Item Group | ALED |
| Length [Metric] | 31.2420 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121320 |
| UPC 11 | 78351047931 |
| UPC 12 | 78351047931 |