or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN E4PBXSS PB1S Extra Deep Pushbutton Enclosure, 10 in L x 4 in W x 4-3/4 in D, 4 Outlets, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN E4PBXSS PB1S Extra Deep Pushbutton Enclosure, 10 in L x 4 in W x 4-3/4 in D, 4 Outlets, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, 304 Stainless Steel
SKU91029
MFGR #E4PBXSS
Your Cost: $739.89/ea
nVent HOFFMAN Pushbutton Enclosure, Extra Deep, Series: PB1S, 10 in Length, 4 in Width, 4-3/4 in Depth, NEMA 4X/IP66, Hinged Cover, 4 Outlets, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
nVent HOFFMAN Pushbutton Enclosure, Extra Deep, Series: PB1S, 10 in Length, 4 in Width, 4-3/4 in Depth, NEMA 4X/IP66, Hinged Cover, 4 Outlets, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number E4PBXSS Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD Depth 4.75 EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.13 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 4.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 4.9000 in Height [Metric] 12.4460 cm Item Group PB1S Length 4.2000 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Number Of Holes 4 Returnable Y Size 4PB x 30.5mm Standards UL 508A Listed, Type 4, 4X, 12, File Number E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 4, 4X, 12, File Number E61997, RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Type Stainless Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121326 UPC 11 78351059380 UPC 12 78351059380 Width 11.0000 in Width [Metric] 10.6680 cm Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments 14 gauge bodies, 16 gauge covers; Type 304 or Type 316 stainless steel, Seams continuously welded and ground smooth, Captivated cover screws thread into sealed wells, Bonding provision on door; grounding nut on body, 4-way pushbutton holes accept all brands of oil-tight pushbuttons, switches and pilot lights, Enclosures 6.00 x 4.00 x 4.75 in. (152 x 102 x 121 mm) and larger have internal detachable hinge to hold cover open during wiring, yet permit immediate removal, Oil-resistant gasket Seams continuously welded and ground smooth Captivated cover screws thread into sealed wells Bonding provision on door, grounding nut on body 4-way pushbutton holes accept all brands of oil-tight pushbuttons, switches and pilot lights Enclosures 6 x 4 x 4-3/4 in (152 x 102 x 121 mm) and larger have internal detachable hinge to hold cover open during wiring, yet permit immediate removal Oil-resistant gasket 14 ga bodies, 16 ga covers and type 304 or type 316 stainless steel Enclosures provide protection against dirt, dust, oil and water Extra-deep design accommodates additional contact blocks for pushbuttons 4 number of holes 11 in L x 4.22 in W overall dimension Cover and sides of body have smooth NO 4 brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E4PBXSS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 4.75 |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.13 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 4.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 4.9000 in |
| Height [Metric] | 12.4460 cm |
| Item Group | PB1S |
| Length | 4.2000 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Number Of Holes | 4 |
| Returnable | Y |
| Size | 4PB x 30.5mm |
| Standards | UL 508A Listed, Type 4, 4X, 12, File Number E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 4, 4X, 12, File Number E61997, RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Stainless Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121326 |
| UPC 11 | 78351059380 |
| UPC 12 | 78351059380 |
| Width | 11.0000 in |
| Width [Metric] | 10.6680 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments |
| 14 gauge bodies, 16 gauge covers; Type 304 or Type 316 stainless steel, Seams continuously welded and ground smooth, Captivated cover screws thread into sealed wells, Bonding provision on door; grounding nut on body, 4-way pushbutton holes accept all brands of oil-tight pushbuttons, switches and pilot lights, Enclosures 6.00 x 4.00 x 4.75 in. (152 x 102 x 121 mm) and larger have internal detachable hinge to hold cover open during wiring, yet permit immediate removal, Oil-resistant gasket |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Captivated cover screws thread into sealed wells |
| Bonding provision on door, grounding nut on body |
| 4-way pushbutton holes accept all brands of oil-tight pushbuttons, switches and pilot lights |
| Enclosures 6 x 4 x 4-3/4 in (152 x 102 x 121 mm) and larger have internal detachable hinge to hold cover open during wiring, yet permit immediate removal |
| Oil-resistant gasket |
| 14 ga bodies, 16 ga covers and type 304 or type 316 stainless steel |
| Enclosures provide protection against dirt, dust, oil and water |
| Extra-deep design accommodates additional contact blocks for pushbuttons |
| 4 number of holes |
| 11 in L x 4.22 in W overall dimension |
| Cover and sides of body have smooth NO 4 brushed finish |