or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1341058
MFGR #DSW01
Your Cost: $115.14/ea
nVent HOFFMAN Door Switch, Series: DSW, For Use With: Floor Standing Enclosure, Specifications: 240 VAC, 3 A, Plastic, Smooth Matte, Black/Gray, 1.57 in W x 2.47 in D x 2.03 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Door Switch, Series: DSW, For Use With: Floor Standing Enclosure, Specifications: 240 VAC, 3 A, Plastic, Smooth Matte, Black/Gray, 1.57 in W x 2.47 in D x 2.03 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DSW01 Consist Of Door Switch; Mounting Components and Instruction Manual Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.17 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509033 Height 6.0000 in Height [Metric] 15.2400 cm Item Group FCY Length 6.0000 in Length [Metric] 20.3200 cm Returnable Y Size 2.03 x 1.57 x 2.47 inch Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121334 UPC 11 78351047284 UPC 12 783510472849 Width 8.0000 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Black Gray Material Plastic Controls and Drives; Factory Automation and Process Control
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DSW01 |
| Consist Of | Door Switch; Mounting Components and Instruction Manual |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.17 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509033 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | FCY |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 2.03 x 1.57 x 2.47 inch |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351047284 |
| UPC 12 | 783510472849 |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Black Gray |
| Material | Plastic |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |