or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14194411
MFGR #DSTP02
Your Cost: $54.37/ea
nVent HOFFMAN Door Stop, Series: DSTP, For Use With: Floor Standing Enclosure Door Frame, 14 ga Mild Steel, Zinc Plated, Unpainted, 7.32 in W x 7.95 in D x 2.01 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Door Stop, Series: DSTP, For Use With: Floor Standing Enclosure Door Frame, 14 ga Mild Steel, Zinc Plated, Unpainted, 7.32 in W x 7.95 in D x 2.01 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DSTP02 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator PND Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 20.3200 cm Length [Metric] 25.4000 cm Returnable Y UNSPSC 39121334 UPC 11 78351047276 UPC 12 783510472764 Width [Metric] 20.3200 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type IEC Enclosure Accessories Color Unpainted Consist Of Door Stop; Mounting Components and Instruction Manual Construction 14 gauge Finish Zinc Plated Gross Volume Per Pack 0.37 Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Item Group FCY
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DSTP02 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351047276 |
| UPC 12 | 783510472764 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| Color | Unpainted |
| Consist Of | Door Stop; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 14 gauge |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.37 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Item Group | FCY |