or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1379340
MFGR #DNMK01
Your Cost: $89.43/ea
nVent HOFFMAN Door Mounting Kit, Series: DNMK, For Use With: 1-Door Floor Standing Enclosure, 10 ga Mild Steel, Plated, Unpainted, 1.06 in W x 0.87 in D x 2.95 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Door Mounting Kit, Series: DNMK, For Use With: 1-Door Floor Standing Enclosure, 10 ga Mild Steel, Plated, Unpainted, 1.06 in W x 0.87 in D x 2.95 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DNMK01 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator PND Gross Weight Per Pack 1.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.60 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 20.3200 cm Length [Metric] 25.4000 cm Returnable Y UNSPSC 39121334 UPC 11 78351046825 UPC 12 783510468255 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type IEC Enclosure Accessories Color Unpainted Consist Of Door Mounting Kits; Mounting Components and Instruction Manual Construction 10 gauge Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.37 Harmonization Tariff Schedule Code 8302106090 Item Group FCY
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DNMK01 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Gross Weight Per Pack | 1.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351046825 |
| UPC 12 | 783510468255 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| Color | Unpainted |
| Consist Of | Door Mounting Kits; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 10 gauge |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.37 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302106090 |
| Item Group | FCY |