or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU91112
MFGR #DAH301
Your Cost: $261.22/ea
nVent HOFFMAN Semiconductor Heater, Series: D85, 30 W, 110/120 VAC/VDC, 1.2 A, 0 to 100 deg F, 3.93 in Overall Length, 2.24 in Overall Width, 3.9 in Overall Height, DIN Rail Mount, IP54, Aluminum, Black Anodized, Import
nVent HOFFMAN Semiconductor Heater, Series: D85, 30 W, 110/120 VAC/VDC, 1.2 A, 0 to 100 deg F, 3.93 in Overall Length, 2.24 in Overall Width, 3.9 in Overall Height, DIN Rail Mount, IP54, Aluminum, Black Anodized, Import
Actuator Lever V Amperage Rating 1.2 A Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Auxiliary Contacts No Auxiliary Contacts Buy American Compliant C Catalog Number DAH301 Connection Lug to Lug V Country of Origin DE Currency USD Current Rating 100 Ampere EU RoHS Indicator RCP Frame F-Frame Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8516290090 Height 2.6000 in Height [Metric] 6.6040 cm Interrupt Rating 10,000 Ampere Interrupting Capacity Item Group D85 Length 3.2000 in Length [Metric] 12.7000 cm Material Non-metallic Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 Degrees Celsius Returnable Y Standard UL Listed Standards CE Certified, cURus Recognized, IEC IP54, RoHS Complaint, UL E150057 Listed Trip Type Thermal Magnetic Type Heaters UNSPSC 40101811 UPC 11 78351070620 UPC 12 783510706203 Voltage Rating 110//120 VAC//VDC Width 5.0000 in Width [Metric] 8.1280 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Controls and Drives; Power Distribution Line Side Threaded Tangs PTC (positive temperature coefficient) heating element Mounting clip for 35 mm DIN rail Protect electrical, pneumatic, hydraulic and mechanical equipment from low temperatures, condensation and corrosion with this heater, which maintains a stable enclosure temperature Bulletin D85 (Hoffman thermal management products) 1 in depth
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Lever V |
| Amperage Rating | 1.2 A |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | No Auxiliary Contacts |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DAH301 |
| Connection | Lug to Lug V |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Current Rating | 100 Ampere |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Frame | F-Frame |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8516290090 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 6.6040 cm |
| Interrupt Rating | 10,000 Ampere Interrupting Capacity |
| Item Group | D85 |
| Length | 3.2000 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Material | Non-metallic |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 Degrees Celsius |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed |
| Standards | CE Certified, cURus Recognized, IEC IP54, RoHS Complaint, UL E150057 Listed |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Heaters |
| UNSPSC | 40101811 |
| UPC 11 | 78351070620 |
| UPC 12 | 783510706203 |
| Voltage Rating | 110//120 VAC//VDC |
| Width | 5.0000 in |
| Width [Metric] | 8.1280 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Line Side Threaded Tangs |
| PTC (positive temperature coefficient) heating element |
| Mounting clip for 35 mm DIN rail |
| Protect electrical, pneumatic, hydraulic and mechanical equipment from low temperatures, condensation and corrosion with this heater, which maintains a stable enclosure temperature |
| Bulletin D85 (Hoffman thermal management products) |
| 1 in depth |