or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN DAH13001C D85 Electric Heater, 1300 W, 115 VAC, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN DAH13001C D85 Electric Heater, 1300 W, 115 VAC, DIN Rail Mount
SKU726973
MFGR #DAH13001C
Your Cost: $835.98/ea
nVent HOFFMAN Electric Heater, Series: D85, 1300 W, 115 VAC, 11.5 A, 0 to 100 deg F, 6.38 in Overall Length, 5 in Overall Width, 6-1/4 in Overall Height, DIN Rail Mount, Aluminum, Brushed Aluminum, Domestic
nVent HOFFMAN Electric Heater, Series: D85, 1300 W, 115 VAC, 11.5 A, 0 to 100 deg F, 6.38 in Overall Length, 5 in Overall Width, 6-1/4 in Overall Height, DIN Rail Mount, Aluminum, Brushed Aluminum, Domestic
Amperage Rating 11.5 A Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DAH13001C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.17 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 3.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8516290090 Height 8.0000 in Height [Metric] 20.3200 cm Housing Material Aluminum Item Group D85 Length 6.0000 in Length [Metric] 15.2400 cm Returnable Y Standard 11.5 A Standards CE Certified, LR42186 CSA Certified, RoHS Complaint, UL E61997, 508A Listed Type Heaters UNSPSC 40101811 UPC 11 78351026074 UPC 12 783510260743 Voltage Rating 100 - 120 VAC Width 6.0000 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Controls and Drives; Power Distribution 100 - 120 VAC Thermostat range adjustable from 0 to 100 deg F (-18 to 38 deg C) Ball bearing fan Terminal strip with clamp connector that accepts both solid and stranded wire Fan draws cool air from the bottom of the enclosure and passes this air across the thermostat and heating element before being released into enclosure cavity Heated air is discharged through the top of the heater unit Fan draws cool air from the bottom of the enclosure and passes this air across the thermostat and heating element before being released into enclosure cavity. Heated air is discharged through the top of the heater unit Gray color Bulletin D85 (Hoffman thermal management products) 6.53 in depth
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 11.5 A |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DAH13001C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.17 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 3.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8516290090 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Item Group | D85 |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | 11.5 A |
| Standards | CE Certified, LR42186 CSA Certified, RoHS Complaint, UL E61997, 508A Listed |
| Type | Heaters |
| UNSPSC | 40101811 |
| UPC 11 | 78351026074 |
| UPC 12 | 783510260743 |
| Voltage Rating | 100 - 120 VAC |
| Width | 6.0000 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| 100 - 120 VAC |
| Thermostat range adjustable from 0 to 100 deg F (-18 to 38 deg C) |
| Ball bearing fan |
| Terminal strip with clamp connector that accepts both solid and stranded wire |
| Fan draws cool air from the bottom of the enclosure and passes this air across the thermostat and heating element before being released into enclosure cavity |
| Heated air is discharged through the top of the heater unit |
| Fan draws cool air from the bottom of the enclosure and passes this air across the thermostat and heating element before being released into enclosure cavity. Heated air is discharged through the top of the heater unit |
| Gray color |
| Bulletin D85 (Hoffman thermal management products) |
| 6.53 in depth |