or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU352831
MFGR #DBGRDK
Your Cost: $49.10/ea
nVent HOFFMAN D-Box™ Bonding and Grounding Kit, Series: DWS1, For Use With: D-Box™ Type 1 Wall Mount Distribution Cabinet, Steel, Black
nVent HOFFMAN D-Box™ Bonding and Grounding Kit, Series: DWS1, For Use With: D-Box™ Type 1 Wall Mount Distribution Cabinet, Steel, Black
Application Networking, Storage and Data Center ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number DBGRDK Color Green/Yellow Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 0.2500 in Height [Metric] 0.6350 cm Interchangeable No Item Group DWS1 Length 9.7500 in Length [Metric] 28.5750 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Type Accessories Returnable Y Shipping Weight 0 lb Thickness 12 ga Thickness [Metric] 2 mm UNSPSC 43223306 UPC 11 78351014393 UPC 12 783510143930 Width 11.2500 in Width [Metric] 24.7650 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Finish Insulated Material Copper Type Networking Accessories Networking, Storage and Data Center
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Networking, Storage and Data Center |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DBGRDK |
| Color | Green/Yellow |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 0.2500 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | DWS1 |
| Length | 9.7500 in |
| Length [Metric] | 28.5750 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Type | Accessories |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 0 lb |
| Thickness | 12 ga |
| Thickness [Metric] | 2 mm |
| UNSPSC | 43223306 |
| UPC 11 | 78351014393 |
| UPC 12 | 783510143930 |
| Width | 11.2500 in |
| Width [Metric] | 24.7650 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Finish | Insulated |
| Material | Copper |
| Type | Networking Accessories |
| Networking, Storage and Data Center |