or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU958086
MFGR #CT22CPSS
Your Cost: $35.85/ea
nVent HOFFMAN Clean Tray® Closure Plate, Standard, Series: F23, 2 in Tray Width, 2 in Height, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
nVent HOFFMAN Clean Tray® Closure Plate, Standard, Series: F23, 2 in Tray Width, 2 in Height, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
Catalog Number CT22CPSS Country of Origin US Currency USD Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Returnable Y UPC 11 78351015808 UPC 12 78351015808 Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Stainless Steel Application Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C EU RoHS Indicator NEW Finish Brushed #3 Gross Volume Per Pack 0.08 Gross Volume UOM FC Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 3.1750 cm Item Group F23 Length [Metric] 28.5750 cm NEMA Rating 1 Indoor, electrical protection Sub Brand Clean Tray Type Clean Tray Stainless Steel Cable Tray UNSPSC 39131716 Width [Metric] 24.1300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | CT22CPSS |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Returnable | Y |
| UPC 11 | 78351015808 |
| UPC 12 | 78351015808 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Brushed #3 |
| Gross Volume Per Pack | 0.08 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Item Group | F23 |
| Length [Metric] | 28.5750 cm |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Sub Brand | Clean Tray |
| Type | Clean Tray Stainless Steel Cable Tray |
| UNSPSC | 39131716 |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |