or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14194366
MFGR #CVR1005R5
Your Cost: $488.37/ea
nVent HOFFMAN Ventilation Roof, Series: CVR, For Use With: Floor Standing Enclosure, Specifications: 100 deg C, 16 ga THK, Mild Steel, Powder Coated, Light Gray, 39.37 in W x 19.69 in D x 2.28 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Ventilation Roof, Series: CVR, For Use With: Floor Standing Enclosure, Specifications: 100 deg C, 16 ga THK, Mild Steel, Powder Coated, Light Gray, 39.37 in W x 19.69 in D x 2.28 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CVR1005R5 Consist Of Ventilation Roofs; Mounting Components and Instruction Manual Construction 16 gauge Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 2.77 Gross Weight Per Pack 17.9100 lb Gross Weight per Pack Metric 8.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 6.0000 in Height [Metric] 15.2400 cm Item Group FCY Length 20.0600 in Length [Metric] 100.9650 cm Returnable Y Size 2.28 x 39.37 x 19.69 inch UNSPSC 39121334 UPC 11 78351046385 UPC 12 783510463854 Width 39.7500 in Width [Metric] 50.9524 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Light Gray Material Mild Steel Type IEC Enclosure Accessories Controls and Drives; Factory Automation and Process Control The Ventilation Roof plate provides cost effective natural ventilation while keeping insects and dust out Ventilation Roof plate with integrated filter for mild steel floor standing enclosures Allows for natural ventilation through the raised roof and keeps insects and dust outside Cost effective thermal management based on natural ventilation The enclosure protection is reduced to IP31, the ventilated roof plate is available with forced ventilation by adding the fan roof plate, CFRS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CVR1005R5 |
| Consist Of | Ventilation Roofs; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 16 gauge |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 2.77 |
| Gross Weight Per Pack | 17.9100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | FCY |
| Length | 20.0600 in |
| Length [Metric] | 100.9650 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 2.28 x 39.37 x 19.69 inch |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351046385 |
| UPC 12 | 783510463854 |
| Width | 39.7500 in |
| Width [Metric] | 50.9524 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Light Gray |
| Material | Mild Steel |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| The Ventilation Roof plate provides cost effective natural ventilation while keeping insects and dust out |
| Ventilation Roof plate with integrated filter for mild steel floor standing enclosures |
| Allows for natural ventilation through the raised roof and keeps insects and dust outside |
| Cost effective thermal management based on natural ventilation |
| The enclosure protection is reduced to IP31, the ventilated roof plate is available with forced ventilation by adding the fan roof plate, CFRS |