or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CWHD4045 C2 Deep Hinged Concept Window Kit, 13.5 in H x 14.4 in W, 15.75 in H x 17.72 in W x 3.39 in D, For Use With CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Medium Gray, Textured
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CWHD4045 C2 Deep Hinged Concept Window Kit, 13.5 in H x 14.4 in W, 15.75 in H x 17.72 in W x 3.39 in D, For Use With CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Medium Gray, Textured
SKU90796
MFGR #CWHD4045
Your Cost: $916.23/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Deep Hinged, Series: C2, 13.5 in H x 14.4 in W Window, 15.75 in H x 17.72 in W x 3.39 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Textured, Medium Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Deep Hinged, Series: C2, 13.5 in H x 14.4 in W Window, 15.75 in H x 17.72 in W x 3.39 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Textured, Medium Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CWHD4045 Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.75 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 12.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 4.3000 in Height [Metric] 10.9220 cm Interchangeable No IP Rating IP55 Item Group C2 Length 16.4000 in Length [Metric] 46.4820 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept Returnable Y Shipping Weight 13 lb Size fits 400x450mm Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Concept Thickness 16 ga Thickness [Metric] 1.52 mm Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121325 UPC 11 78351041700 UPC 12 783510417000 Width 18.3000 in Width [Metric] 41.6560 cm Window Size 13.50 x 14.40 in Window Size [Metric] 343 x 366 mm Controls and Drives Pre-assembled kit is secured to front opening of enclosure by four mounting screws
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CWHD4045 |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.75 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 12.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 10.9220 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP55 |
| Item Group | C2 |
| Length | 16.4000 in |
| Length [Metric] | 46.4820 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 13 lb |
| Size | fits 400x450mm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Concept |
| Thickness | 16 ga |
| Thickness [Metric] | 1.52 mm |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351041700 |
| UPC 12 | 783510417000 |
| Width | 18.3000 in |
| Width [Metric] | 41.6560 cm |
| Window Size | 13.50 x 14.40 in |
| Window Size [Metric] | 343 x 366 mm |
| Controls and Drives |
| Pre-assembled kit is secured to front opening of enclosure by four mounting screws |