or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1296950
MFGR #CWF5557
Your Cost: $694.14/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Fixed Hinged, Series: C2, 19.4 in H x 19.13 in W Window, 21.65 in H x 22.44 in W x 1.42 in D, NEMA 4/12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 550 x 570 mm Operator Interface Enclosures, Die Cast Aluminum, Textured, Medium Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Fixed Hinged, Series: C2, 19.4 in H x 19.13 in W Window, 21.65 in H x 22.44 in W x 1.42 in D, NEMA 4/12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 550 x 570 mm Operator Interface Enclosures, Die Cast Aluminum, Textured, Medium Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CWF5557 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.85 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 9.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 6.3500 cm Item Group C2 Length [Metric] 61.5950 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121325 UPC 11 78351041590 UPC 12 783510415907 Width [Metric] 61.4680 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CWF5557 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.85 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 9.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | C2 |
| Length [Metric] | 61.5950 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351041590 |
| UPC 12 | 783510415907 |
| Width [Metric] | 61.4680 cm |