or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU679229
MFGR #CSD303012SS
Your Cost: $3,325.05/ea
List: nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 30 in Length, 30 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 28.2 x 28.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 30 in Length, 30 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 28.2 x 28.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSD303012SS Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD Depth 12 EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 8.88 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 67.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 30.39 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 14.0000 in Height [Metric] 35.5600 cm Item Group CWS Length 31.3000 in Length [Metric] 88.9000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Returnable Y Size 30.00x30.00x12.00 in Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351025762 UPC 12 78351025762 Width 35.0000 in Width [Metric] 79.5020 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har Minimum width body flange provides maximum body opening External formed 90 deg body flange channels away liquids CONCEPT™ enclosures feature streamlined styling with an attractive stroked finish and flush quarter-turn latches for secure closure Mounting brackets required to meet UL/CSA external mounting requirement Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins quarter-turn latches furnished with flush slotted insert Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Installation instructions provided 16 ga 316L stainless steel Installation instructions provided 16 ga 316L stainless steel Installation instructions provided 16 ga 304 stainless steel NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSD303012SS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 12 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 8.88 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 67.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 30.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 14.0000 in |
| Height [Metric] | 35.5600 cm |
| Item Group | CWS |
| Length | 31.3000 in |
| Length [Metric] | 88.9000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 30.00x30.00x12.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351025762 |
| UPC 12 | 78351025762 |
| Width | 35.0000 in |
| Width [Metric] | 79.5020 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har |
| Minimum width body flange provides maximum body opening |
| External formed 90 deg body flange channels away liquids |
| CONCEPT™ enclosures feature streamlined styling with an attractive stroked finish and flush quarter-turn latches for secure closure |
| Mounting brackets required to meet UL/CSA external mounting requirement |
| Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins |
| quarter-turn latches furnished with flush slotted insert |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Installation instructions provided |
| 16 ga 316L stainless steel |
| Installation instructions provided |
| 16 ga 316L stainless steel |
| Installation instructions provided |
| 16 ga 304 stainless steel |
| NO 4 smooth brushed finish |