or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU281287
MFGR #CSD30248WSS
$/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 30 in Length, 24 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 28.2 x 22.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 30 in Length, 24 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 28.2 x 22.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSD30248WSS Color Unpainted Country of Origin US Currency USD Depth 8 EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 5.11 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 46.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 20.87 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 10.0000 in Height [Metric] 25.4000 cm Item Group CWS Length 25.2500 in Length [Metric] 88.9000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Returnable Y Size 30.00x24.00x8.00 in Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351011790 UPC 12 78351011790 Width 35.0000 in Width [Metric] 64.1350 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har Manufactured from type 304 or type 316L stainless steel Minimum width body flange provides maximum body opening External formed 90 deg body flange channels away liquids Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins Provision on door quarter-turn latches furnished with flush slotted insert Seamless foam in place gasket Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Window doors have a clear polycarbonate window Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Window doors have a clear polycarbonate window Installation instructions provided 16 ga 304 stainless steel Single door with clear polycarbonate window NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSD30248WSS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 8 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 5.11 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 46.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.87 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Item Group | CWS |
| Length | 25.2500 in |
| Length [Metric] | 88.9000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 30.00x24.00x8.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351011790 |
| UPC 12 | 78351011790 |
| Width | 35.0000 in |
| Width [Metric] | 64.1350 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har |
| Manufactured from type 304 or type 316L stainless steel |
| Minimum width body flange provides maximum body opening |
| External formed 90 deg body flange channels away liquids |
| Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins |
| Provision on door |
| quarter-turn latches furnished with flush slotted insert |
| Seamless foam in place gasket |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Window doors have a clear polycarbonate window |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Window doors have a clear polycarbonate window |
| Installation instructions provided |
| 16 ga 304 stainless steel |
| Single door with clear polycarbonate window |
| NO 4 smooth brushed finish |