or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU730551
MFGR #CSD20208SSST
Your Cost: $2,211.41/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door Sloped Top, Series: CWS2, 20 in Length, 20 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X, Concealed Hinged Cover, 18.2 x 18.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door Sloped Top, Series: CWS2, 20 in Length, 20 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X, Concealed Hinged Cover, 18.2 x 18.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Body Thickness 16 ga Body Thickness [Metric] 1.59 mm Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSD20208SSST Color Unpainted Conductive Panel CP2020G Country of Origin US Currency USD Depth 8 Door Thickness 16 ga Door Thickness [Metric] 1.59 mm EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 3.67 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 30.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 10.3000 in Height [Metric] 26.1620 cm Interchangeable No Item Group CWS2 Length 21.3000 in Length [Metric] 73.4060 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Modification Services Yes Mounting [Metric] 470 x 470 mm NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Number of Latches 1 Package Quantity 1 Panel Size 18.20 x 18.20 in Panel Size [Metric] 462 x 462 mm Panel Type CP2020 Product Family Concept Returnable Y Shipping Weight 33 lb Size 20.000 x20.000 x8.0000 in Standards UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, CSA File No. 42186, VDE IP66, IEC 60529, RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351026007 UPC 12 783510260071 Width 28.9000 in Width [Metric] 54.1020 cm Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments Manufactured from 16 and 14 gauge Type 304 stainless steel, 20 degree sloped top prevents pooling of liquids and accumulation of other debris, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 304 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance (two hinges on models under 36 in. in height; three hinges for models 36 in. and taller), Corner-formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door for thermoplastic data pocket, Provision on door for optional door stop kit, Seams continuously welded and ground smooth, Stainless steel quarter-turn latches furnished with flush slotted inser Manufactured from 16 and 14 ga 304 stainless steel 20 deg sloped top prevents pooling of liquids and accumulation of other debris Minimum width body flange provides maximum body opening External formed 90 deg body flange channels away liquids Type 304 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance (two hinges on models under 36 in in height, three hinges for models 36 in and taller) Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins Seams continuously welded and ground smooth Stainless steel quarter-turn latches furnished with flush slotted insert Seamless foam in place gasket Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Installation instructions provided Seamless foam-in-place gasket Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Installation instructions provided NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Body Thickness | 16 ga |
| Body Thickness [Metric] | 1.59 mm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSD20208SSST |
| Color | Unpainted |
| Conductive Panel | CP2020G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 8 |
| Door Thickness | 16 ga |
| Door Thickness [Metric] | 1.59 mm |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 3.67 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 30.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 10.3000 in |
| Height [Metric] | 26.1620 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | CWS2 |
| Length | 21.3000 in |
| Length [Metric] | 73.4060 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 470 x 470 mm |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Number of Latches | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 18.20 x 18.20 in |
| Panel Size [Metric] | 462 x 462 mm |
| Panel Type | CP2020 |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 33 lb |
| Size | 20.000 x20.000 x8.0000 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, CSA File No. 42186, VDE IP66, IEC 60529, RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351026007 |
| UPC 12 | 783510260071 |
| Width | 28.9000 in |
| Width [Metric] | 54.1020 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments |
| Manufactured from 16 and 14 gauge Type 304 stainless steel, 20 degree sloped top prevents pooling of liquids and accumulation of other debris, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 304 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance (two hinges on models under 36 in. in height; three hinges for models 36 in. and taller), Corner-formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door for thermoplastic data pocket, Provision on door for optional door stop kit, Seams continuously welded and ground smooth, Stainless steel quarter-turn latches furnished with flush slotted inser |
| Manufactured from 16 and 14 ga 304 stainless steel |
| 20 deg sloped top prevents pooling of liquids and accumulation of other debris |
| Minimum width body flange provides maximum body opening |
| External formed 90 deg body flange channels away liquids |
| Type 304 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance (two hinges on models under 36 in in height, three hinges for models 36 in and taller) |
| Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Stainless steel quarter-turn latches furnished with flush slotted insert |
| Seamless foam in place gasket |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Installation instructions provided |
| Seamless foam-in-place gasket |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Installation instructions provided |
| NO 4 smooth brushed finish |