or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU286279
MFGR #CSD201610SS
$/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 20 in Length, 16 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 18.2 x 14.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 20 in Length, 16 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 18.2 x 14.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Body Thickness 16 ga Body Thickness [Metric] 1.59 mm Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSD201610SS Color Unpainted Conductive Panel CP2016G Country of Origin US Currency USD Depth 10 Door Thickness 16 ga Door Thickness [Metric] 1.59 mm EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 2.99 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 28.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 12.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 12.0000 in Height [Metric] 30.4800 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group CWS Length 17.2000 in Length [Metric] 63.5000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Modification Services Yes Mounting [Metric] 470 x 368 mm NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Number of Latches 1 Package Quantity 1 Panel Size 18.20 x 14.20 in Panel Size [Metric] 462 x 361 mm Panel Type CP2016 Product Family Concept Returnable Y Shipping Weight 28 lb Size 20.00x16.00x10.00 in Standards UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12, VDE IP66, IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Style Quarter-turn Sub Brand Concept Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351012858 UPC 12 783510128586 Width 25.0000 in Width [Metric] 43.6880 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har Manufactured from type 304 or type 316L stainless steel Minimum width body flange provides maximum body opening External formed 90 deg body flange channels away liquids Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins Provision on door quarter-turn latches furnished with flush slotted insert Seamless foam in place gasket Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Window doors have a clear polycarbonate window Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Installation instructions provided 16 ga 304 stainless steel NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Body Thickness | 16 ga |
| Body Thickness [Metric] | 1.59 mm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSD201610SS |
| Color | Unpainted |
| Conductive Panel | CP2016G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 10 |
| Door Thickness | 16 ga |
| Door Thickness [Metric] | 1.59 mm |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 2.99 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 28.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 12.0000 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | CWS |
| Length | 17.2000 in |
| Length [Metric] | 63.5000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 470 x 368 mm |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Number of Latches | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 18.20 x 14.20 in |
| Panel Size [Metric] | 462 x 361 mm |
| Panel Type | CP2016 |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 28 lb |
| Size | 20.00x16.00x10.00 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12, VDE IP66, IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | Quarter-turn |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351012858 |
| UPC 12 | 783510128586 |
| Width | 25.0000 in |
| Width [Metric] | 43.6880 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har |
| Manufactured from type 304 or type 316L stainless steel |
| Minimum width body flange provides maximum body opening |
| External formed 90 deg body flange channels away liquids |
| Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins |
| Provision on door |
| quarter-turn latches furnished with flush slotted insert |
| Seamless foam in place gasket |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Window doors have a clear polycarbonate window |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Installation instructions provided |
| 16 ga 304 stainless steel |
| NO 4 smooth brushed finish |