or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CSD16168SS CWS 1-Door Enclosure, 16 in L x 16 in W x 8 in D, NEMA 4X NEMA Rating, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CSD16168SS CWS 1-Door Enclosure, 16 in L x 16 in W x 8 in D, NEMA 4X NEMA Rating, 304 Stainless Steel
SKU90919
MFGR #CSD16168SS
Your Cost: $1,610.88/ea
List: nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 16 in Length, 16 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 14.2 x 14.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CWS, 16 in Length, 16 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 14.2 x 14.2 in Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Body Thickness 16 ga Body Thickness [Metric] 1.59 mm Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSD16168SS Color Unpainted Conductive Panel CP1616G Country of Origin MX Currency USD Depth 8 Door Thickness 16 ga Door Thickness [Metric] 1.59 mm EU RoHS Indicator NEW Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 2.17 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 21.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.62 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 10.3000 in Height [Metric] 26.1620 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group CWS Length 17.4000 in Length [Metric] 53.0860 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Modification Services Yes Mounting [Metric] 368 x 368 mm NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Number of Latches 1 Package Quantity 1 Panel Size 14.20 x 14.20 Panel Size [Metric] 361 x 361 mm Panel Type CP1616 Product Family Concept Returnable Y Shipping Weight 23 lb Size 16.00x16.00x8.00 in Standards UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12, VDE IP66, IEC 60529 Stock Status NORMALLY STOCKED Style Quarter-turn Sub Brand Concept Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351048530 UPC 12 78351048530 Width 20.9000 in Width [Metric] 44.1960 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har Manufactured from type 304 or type 316L stainless steel Minimum width body flange provides maximum body opening External formed 90 deg body flange channels away liquids Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins Provision on door quarter-turn latches furnished with flush slotted insert Seamless foam in place gasket Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Installation instructions provided Window doors have a clear polycarbonate window Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes Installation instructions provided 16 ga 304 stainless steel NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Body Thickness | 16 ga |
| Body Thickness [Metric] | 1.59 mm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSD16168SS |
| Color | Unpainted |
| Conductive Panel | CP1616G |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 8 |
| Door Thickness | 16 ga |
| Door Thickness [Metric] | 1.59 mm |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 2.17 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 21.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 10.3000 in |
| Height [Metric] | 26.1620 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | CWS |
| Length | 17.4000 in |
| Length [Metric] | 53.0860 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 368 x 368 mm |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Number of Latches | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 14.20 x 14.20 |
| Panel Size [Metric] | 361 x 361 mm |
| Panel Type | CP1616 |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 23 lb |
| Size | 16.00x16.00x8.00 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12, VDE IP66, IEC 60529 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Style | Quarter-turn |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351048530 |
| UPC 12 | 78351048530 |
| Width | 20.9000 in |
| Width [Metric] | 44.1960 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Manufactured from Type 304 or Type 316L stainless steel, Minimum-width body flange provides maximum body opening, External formed 90-degree body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Type 316 stainless steel hidden hinges promote clean aesthetic appearance, Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip-style hinge pins, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for thermoplastic data pocket, Provision on door (except window-door style and when B = 12 in.) for optional doorstop kit, Quarter-turn latches furnished with flush slotted insert, Seamless foam-in-place gasket, Self-grounding latch system with double seal, Bonding provision on door; grounding stud on body, Furnished har |
| Manufactured from type 304 or type 316L stainless steel |
| Minimum width body flange provides maximum body opening |
| External formed 90 deg body flange channels away liquids |
| Corner formed doors are interchangeable and easily removed by pulling clip style hinge pins |
| Provision on door |
| quarter-turn latches furnished with flush slotted insert |
| Seamless foam in place gasket |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Installation instructions provided |
| Window doors have a clear polycarbonate window |
| Furnished hardware kit consists of panel mounting fasteners, grounding hardware and sealing washers for wall mounting holes |
| Installation instructions provided |
| 16 ga 304 stainless steel |
| NO 4 smooth brushed finish |