or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90310
MFGR #CSD16126LG
$/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CW1, 16 in Length, 12 in Width, 6 in Depth, NEMA 4/12, Concealed Hinged Cover, 10.2 in W x 14.2 in H Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure, 1-Door, Series: CW1, 16 in Length, 12 in Width, 6 in Depth, NEMA 4/12, Concealed Hinged Cover, 10.2 in W x 14.2 in H Panel, Lock: Quarter Turn Latch, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSD16126LG Color Light Gray Country of Origin US Currency USD Depth 6 EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 1.35 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 16.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 8.3000 in Height [Metric] 21.0820 cm Item Group CW1 Length 13.4000 in Length [Metric] 53.0860 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Returnable Y Size 16.00x12.00x6.00 in Standards UL 508A Listed, Type 4, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 4, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 4, 12, 13, CSA Certified, File No. 42186: Type 4, 12, VDE IP66, IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351015839 UPC 12 78351015839 Width 20.9000 in Width [Metric] 34.0360 cm Controls and Drives 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, Corner-formed doors, Simple easy-to-remove and install hinge pins with captivation clip, High-torque threadless studs and fasteners on door, Minimum-width body flange provides maximum door opening, Door opens 210?degrees, External formed body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or optional external mounting brackets, Removable door with hidden hinges for clean, aesthetic appearance, Seamless foam-in-place gasket, Quarter-turn slotted latch(es), Door alignment device on doors wider than 30 in., Four hinges on 60-in.-high enclosures, Grounding stud on body; bonding provision on door (except window-door models), Provisions on door for optional high-impact thermoplastic data pocket, Hardware kit with panel Streamlined styling, flush quarter-turn latches and an attractive, durable finish Seams continuously welded and ground smooth Corner formed door Simple easy-to-remove and install hinge pins with built-in captivation clip High-torque threadless studs and fasteners on door Minimum width body flange provides maximum door opening External formed body flange Door opens 210 deg Removable door with hidden hinges for clean, aesthetic appearance Seamless foam in place gasket Four hinges on 60 in high enclosures Grounding stud on body, bonding provision on door Installation instructions provided 3 point latch system on enclosures with height equal to or greater than 42-in. with quarter turn, slotted latch Removable door with hidden hinges for clean, aesthetic appearance Hardware kit with panel mounting nuts, panel grounding Installation instructions provided 18 ga steel, polyester powder coated RAL 7035 light gray
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSD16126LG |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 6 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 1.35 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 16.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 8.3000 in |
| Height [Metric] | 21.0820 cm |
| Item Group | CW1 |
| Length | 13.4000 in |
| Length [Metric] | 53.0860 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 16.00x12.00x6.00 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 4, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 4, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 4, 12, 13, CSA Certified, File No. 42186: Type 4, 12, VDE IP66, IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351015839 |
| UPC 12 | 78351015839 |
| Width | 20.9000 in |
| Width [Metric] | 34.0360 cm |
| Controls and Drives |
| 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, Corner-formed doors, Simple easy-to-remove and install hinge pins with captivation clip, High-torque threadless studs and fasteners on door, Minimum-width body flange provides maximum door opening, Door opens 210?degrees, External formed body flange, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories, Mounting holes in back of body for direct mounting or optional external mounting brackets, Removable door with hidden hinges for clean, aesthetic appearance, Seamless foam-in-place gasket, Quarter-turn slotted latch(es), Door alignment device on doors wider than 30 in., Four hinges on 60-in.-high enclosures, Grounding stud on body; bonding provision on door (except window-door models), Provisions on door for optional high-impact thermoplastic data pocket, Hardware kit with panel |
| Streamlined styling, flush quarter-turn latches and an attractive, durable finish |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Corner formed door |
| Simple easy-to-remove and install hinge pins with built-in captivation clip |
| High-torque threadless studs and fasteners on door |
| Minimum width body flange provides maximum door opening |
| External formed body flange |
| Door opens 210 deg |
| Removable door with hidden hinges for clean, aesthetic appearance |
| Seamless foam in place gasket |
| Four hinges on 60 in high enclosures |
| Grounding stud on body, bonding provision on door |
| Installation instructions provided |
| 3 point latch system on enclosures with height equal to or greater than 42-in. with quarter turn, slotted latch |
| Removable door with hidden hinges for clean, aesthetic appearance |
| Hardware kit with panel mounting nuts, panel grounding |
| Installation instructions provided |
| 18 ga steel, polyester powder coated |
| RAL 7035 light gray |