or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CDSC423212SSR CWSD Disconnect Enclosure, 42 in L x 32 in W x 12 in D, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CDSC423212SSR CWSD Disconnect Enclosure, 42 in L x 32 in W x 12 in D, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, 304 Stainless Steel
SKU417968
MFGR #CDSC423212SSR
Your Cost: $4,966.19/ea
List: nVent HOFFMAN CONCEPT™ Disconnect Enclosure, Series: CWSD, 42 in Length, 32 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X/IP66, Hinged Cover, 28.2 in W x 40.2 in H Panel, Lock: Padlock/Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed, White
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Disconnect Enclosure, Series: CWSD, 42 in Length, 32 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X/IP66, Hinged Cover, 28.2 in W x 40.2 in H Panel, Lock: Padlock/Quarter Turn Latch, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed, White
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number CDSC423212SSR Color Unpainted Concept Panel CP4230 Conductive Panel CP4230G Country of Origin US Currency USD Disconnect Type Disconnect EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 12.69 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 106.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 48.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 35.5600 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group CWSD Latch Type 1 - 3-point Length [Metric] 118.7450 cm Modification Services Yes Mounting [Metric] 1029 x 773 mm Package Quantity 1 Panel Size [Metric] 1021 x 716 mm Product Family Concept Returnable Y Shipping Weight 110 lb Size 42.00x32.00x12.00 in Standards UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997 cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No.E61997, RoHS Complaint Sub Brand Concept Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.98 mm Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351014816 UPC 12 783510148164 Width [Metric] 85.0900 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Depth 12 Height 14.0000 in Length 33.5000 in Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Width 46.7500 in Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments Body and door are 14 gauge Type 304 stainless steel , Seams continuously welded and ground smooth , External-formed 90-degree body flange, Integral door alignment device to properly align door and gasket to body flange, Holes provided in body for mounting disconnect operating handle and operating mechanism, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories (purchase panels separately), Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Stainless steel hidden hinges, Standard full-access door opening, Corner-formed doors are interchangeable and easily removable by pulling captive hinge pins, Provisions on door for optional high-impact thermoplastic data pocket, Seamless foam-in-place gasket, Door latching system: latch installed on door with interlock mechanism on the disconnect handle for added safe Body and door are 14 ga type 304 stainless steel Seams continuously welded and ground smooth External formed 90 deg body flange channels away liquids Integral door alignment device to properly align door and gasket to body flange Holes provided in body for mounting disconnect operating handle and operating mechanism Stainless steel hidden hinges Standard full access door opening Corner formed doors are interchangeable and easily removable by pulling captive hinge pins Seamless foam in place gasket Door latching system (two or three-point) installed on door and interlocks with the disconnect handle for added safety Interlock bracket welded to door Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body Interlock bracket welded to door Unique integrated door handle with tool-to-open feature and padlock option installed on door Self-grounding latch system with double seal Bonding provision on door, grounding stud on body For use in disconnect applications that require larger controls and stylized design features, CONCEPT Disconnect Enclosures feature two additional quarter-turn latches and a door alignment device for secure closure and security NO 4 smooth brushed Preferred cutout
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CDSC423212SSR |
| Color | Unpainted |
| Concept Panel | CP4230 |
| Conductive Panel | CP4230G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Disconnect Type | Disconnect |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 12.69 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 106.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 48.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 35.5600 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | CWSD |
| Latch Type | 1 - 3-point |
| Length [Metric] | 118.7450 cm |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 1029 x 773 mm |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size [Metric] | 1021 x 716 mm |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 110 lb |
| Size | 42.00x32.00x12.00 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997 cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No.E61997, RoHS Complaint |
| Sub Brand | Concept |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.98 mm |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351014816 |
| UPC 12 | 783510148164 |
| Width [Metric] | 85.0900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Depth | 12 |
| Height | 14.0000 in |
| Length | 33.5000 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Width | 46.7500 in |
| Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Body and door are 14 gauge Type 304 stainless steel , Seams continuously welded and ground smooth , External-formed 90-degree body flange, Integral door alignment device to properly align door and gasket to body flange, Holes provided in body for mounting disconnect operating handle and operating mechanism, Panel mounting studs fit optional CONCEPT panels and other accessories (purchase panels separately), Mounting holes in back of body for direct mounting or for optional external mounting brackets, Stainless steel hidden hinges, Standard full-access door opening, Corner-formed doors are interchangeable and easily removable by pulling captive hinge pins, Provisions on door for optional high-impact thermoplastic data pocket, Seamless foam-in-place gasket, Door latching system: latch installed on door with interlock mechanism on the disconnect handle for added safe |
| Body and door are 14 ga type 304 stainless steel |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| External formed 90 deg body flange channels away liquids |
| Integral door alignment device to properly align door and gasket to body flange |
| Holes provided in body for mounting disconnect operating handle and operating mechanism |
| Stainless steel hidden hinges |
| Standard full access door opening |
| Corner formed doors are interchangeable and easily removable by pulling captive hinge pins |
| Seamless foam in place gasket |
| Door latching system (two or three-point) installed on door and interlocks with the disconnect handle for added safety |
| Interlock bracket welded to door |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Interlock bracket welded to door |
| Unique integrated door handle with tool-to-open feature and padlock option installed on door |
| Self-grounding latch system with double seal |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| For use in disconnect applications that require larger controls and stylized design features, CONCEPT Disconnect Enclosures feature two additional quarter-turn latches and a door alignment device for secure closure and security |
| NO 4 smooth brushed |
| Preferred cutout |