or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CAM64 CWY Adjustable Depth Mounting Kit, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CAM64 CWY Adjustable Depth Mounting Kit, Steel
SKU309779
MFGR #CAM64
Your Cost: $143.38/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Mounting Kit, Adjustable Depth, Series: CWY, For Use With: CONCEPT™ 6 in Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Mounting Kit, Adjustable Depth, Series: CWY, For Use With: CONCEPT™ 6 in Enclosures, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CAM64 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Plated Gross Weight Per Pack 1.4800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.67 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 7.6200 cm Length [Metric] 33.5280 cm Returnable Y Sub Brand Concept Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351078780 UPC 12 783510787806 Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material Mild Steel Assemble to Order No Gross Volume Per Pack 0.10 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Interchangeable No Item Group CWY Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CAM64 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.4800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length [Metric] | 33.5280 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351078780 |
| UPC 12 | 783510787806 |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Gross Volume Per Pack | 0.10 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | CWY |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |