or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25674
MFGR #CMFK
Your Cost: $59.16/ea
nVent HOFFMAN Mounting Bracket Kit, Series: Watershed™, For Use With: Large Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Mounting Bracket Kit, Series: Watershed™, For Use With: Large Enclosures, Steel, Zinc Plated
Accessory Type Mounting Accessories Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CMFK Color Unpainted Country of Origin MY Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.05 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.8200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height [Metric] 2.5400 cm Interchangeable No Item Group A80 Length [Metric] 25.6540 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Returnable Y Standards UL Listed, CSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 12 ga Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351062490 UPC 12 78351062490 Width [Metric] 20.0660 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Mounting Accessories |
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CMFK |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MY |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.05 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.8200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 25.6540 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 12 ga |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351062490 |
| UPC 12 | 78351062490 |
| Width [Metric] | 20.0660 cm |