or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1415174
MFGR #AWS41-316
Your Cost: $156.50/ea
nVent HOFFMAN Wall Mounting Bracket, Series: AWS, For Use With: Wall Mount Enclosure, 316 Stainless Steel
nVent HOFFMAN Wall Mounting Bracket, Series: AWS, For Use With: Wall Mount Enclosure, 316 Stainless Steel
Application Factory Automation and Process Control; Corrosive Environments ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AWS41-316 Consist Of Bracket and mounting hardware Construction Wall-Mount Bracket; Brushed; 11 gauge Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Brushed Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 1.8100 in Height [Metric] 4.5974 cm Item Group GWSY Length 4.3100 in Length [Metric] 15.9512 cm Returnable Y Size 1.42 x 2.98 x .83 inch Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351045172 UPC 12 783510451721 Width 6.2800 in Width [Metric] 10.9474 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material 316 Stainless Steel Factory Automation and Process Control; Corrosive Environments The enclosure can be easily mounted at the installation site without any need for internal access Mounting brackets for safe wall fixing It includes the sealing washers to guarantee the IP rating Machining is required for stainless steel enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Factory Automation and Process Control; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AWS41-316 |
| Consist Of | Bracket and mounting hardware |
| Construction | Wall-Mount Bracket; Brushed; 11 gauge |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 1.8100 in |
| Height [Metric] | 4.5974 cm |
| Item Group | GWSY |
| Length | 4.3100 in |
| Length [Metric] | 15.9512 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 1.42 x 2.98 x .83 inch |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351045172 |
| UPC 12 | 783510451721 |
| Width | 6.2800 in |
| Width [Metric] | 10.9474 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Factory Automation and Process Control; Corrosive Environments |
| The enclosure can be easily mounted at the installation site without any need for internal access |
| Mounting brackets for safe wall fixing |
| It includes the sealing washers to guarantee the IP rating |
| Machining is required for stainless steel enclosures |