or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU409120
MFGR #AWDH2416N4SS
Your Cost: $3,516.98/ea
List: nVent HOFFMAN Window Kit, Deep Hinged, Series: A80SW, 18.68 in H x 7.41 in W Window, 22.19 in H x 12.14 in W x 2.73 in D, NEMA 3R/4/4X/12/IP66, 316 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN Window Kit, Deep Hinged, Series: A80SW, 18.68 in H x 7.41 in W Window, 22.19 in H x 12.14 in W x 2.73 in D, NEMA 3R/4/4X/12/IP66, 316 Stainless Steel, Brushed
Accessory Type Window Kits Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AWDH2416N4SS Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 1.53 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 14.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.71 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 16.5100 cm Item Group A80SW Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 316 Stainless Steel NEMA Rating 4 Watertight Returnable Y Standards cUL Listed per CSA C22.2 E61997, EU Certified, IEC 60529, IP66, RoHS Compliant, UL 508A E61997 Stock Status NONSTOCK Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351013016 UPC 12 78351013016 Width [Metric] 40.3860 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Window Kits |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AWDH2416N4SS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 1.53 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 14.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.71 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Item Group | A80SW |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 316 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4 Watertight |
| Returnable | Y |
| Standards | cUL Listed per CSA C22.2 E61997, EU Certified, IEC 60529, IP66, RoHS Compliant, UL 508A E61997 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351013016 |
| UPC 12 | 78351013016 |
| Width [Metric] | 40.3860 cm |