or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU713540
MFGR #AWDH1612N4
Your Cost: $966.88/ea
List: nVent HOFFMAN Window Kit, Deep Hinged, Series: A80W, 10.68 in H x 3.41 in W Window, 14.19 in H x 8.14 in W x 2.73 in D, NEMA 4/4X/12/IP66, Steel, Polyester Powder Painted, Medium Gray
nVent HOFFMAN Window Kit, Deep Hinged, Series: A80W, 10.68 in H x 3.41 in W Window, 14.19 in H x 8.14 in W x 2.73 in D, NEMA 4/4X/12/IP66, Steel, Polyester Powder Painted, Medium Gray
Accessory Type Window Kits Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AWDH1612N4 Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.77 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 8.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.86 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 15.8750 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A80W Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 4 Watertight Package Quantity 1 Returnable Y Standards cUL Listed per CSA C22.2 E61997, EU Certified, IEC 60529, IP66, RoHS Compliant, UL 508A E61997 Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351013005 UPC 12 783510130053 Width [Metric] 30.1752 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Window Kits |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AWDH1612N4 |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.77 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 8.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 15.8750 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A80W |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 4 Watertight |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | cUL Listed per CSA C22.2 E61997, EU Certified, IEC 60529, IP66, RoHS Compliant, UL 508A E61997 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351013005 |
| UPC 12 | 783510130053 |
| Width [Metric] | 30.1752 cm |