or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1274637
MFGR #AW41
Your Cost: $54.43/ea
nVent HOFFMAN Wall Mounting Bracket, Series: AW Series, For Use With: Wall Mount Enclosure, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Wall Mounting Bracket, Series: AW Series, For Use With: Wall Mount Enclosure, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AW41 Consist Of Wall Mounting Brackets; Mounting Components and Instruction Manual Construction 11 gauge Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Zinc Plated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Weight Per Pack 0.5800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 1.2200 in Height [Metric] 3.0988 cm Insulation None Item Group GWY Length 1.2200 in Length [Metric] 4.8768 cm Returnable Y Size 1.42 x 2.98 x 0.83 inch Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351045157 UPC 12 783510451578 Width 1.9200 in Width [Metric] 3.0988 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material Mild Steel Controls and Drives; Factory Automation and Process Control The enclosure can be easily mounted at the installation site without any need for internal access Mounting brackets for safe wall fixing It includes the sealing washers to guarantee the IP rating Machining is required for stainless steel enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AW41 |
| Consist Of | Wall Mounting Brackets; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 11 gauge |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 1.2200 in |
| Height [Metric] | 3.0988 cm |
| Insulation | None |
| Item Group | GWY |
| Length | 1.2200 in |
| Length [Metric] | 4.8768 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 1.42 x 2.98 x 0.83 inch |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351045157 |
| UPC 12 | 783510451578 |
| Width | 1.9200 in |
| Width [Metric] | 3.0988 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | Mild Steel |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| The enclosure can be easily mounted at the installation site without any need for internal access |
| Mounting brackets for safe wall fixing |
| It includes the sealing washers to guarantee the IP rating |
| Machining is required for stainless steel enclosures |