or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ASB123R S90B Splitter Box, 600 VAC, 125 A, 3 Wires, NEMA/EEMAC Type 1/IP30 Enclosure, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ASB123R S90B Splitter Box, 600 VAC, 125 A, 3 Wires, NEMA/EEMAC Type 1/IP30 Enclosure, Steel
SKU896400
MFGR #ASB123R
Your Cost: $139.70/ea
nVent HOFFMAN Splitter Box, Series: S90B, 600 VAC, 125 A, 3 Wires, NEMA/EEMAC Type 1/IP30, Steel, Gray Polyester Powder Painted, 12 in H x 12 in W x 4 in D
nVent HOFFMAN Splitter Box, Series: S90B, 600 VAC, 125 A, 3 Wires, NEMA/EEMAC Type 1/IP30, Steel, Gray Polyester Powder Painted, 12 in H x 12 in W x 4 in D
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number ASB123R Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.77 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 10.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height [Metric] 15.2400 cm Item Group S90B Length [Metric] 38.1000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 1 Indoor, electrical protection Returnable Y Standards CSA C22.2 File No. 7642184IEC 60529RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Hoffman Type Utility / Canadian Cabinets and Splitters UNSPSC 39121303 UPC 11 78351013866 UPC 12 78351013866 Width [Metric] 37.3380 cm Power Distribution 16 or 14 gauge steel Various numbers and sizes of combination knockouts are provided on all four sides Hinged covers Mounting holes in back Includes single point ground lug ANSI 61 gray polyester powder paint finish inside and out 16 or 14 gauge steel (1) 14 - 2/0 AWG, 125A main lug/(3) 14 - 2/0 AWG, 110A branch lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ASB123R |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.77 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 10.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | S90B |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Returnable | Y |
| Standards | CSA C22.2 File No. 7642184IEC 60529RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Hoffman |
| Type | Utility / Canadian Cabinets and Splitters |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 78351013866 |
| UPC 12 | 78351013866 |
| Width [Metric] | 37.3380 cm |
| Power Distribution |
| 16 or 14 gauge steel |
| Various numbers and sizes of combination knockouts are provided on all four sides |
| Hinged covers |
| Mounting holes in back |
| Includes single point ground lug |
| ANSI 61 gray polyester powder paint finish inside and out |
| 16 or 14 gauge steel |
| (1) 14 - 2/0 AWG, 125A main lug/(3) 14 - 2/0 AWG, 110A branch lug |