or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU312241
MFGR #APLH
Your Cost: $97.16/ea
nVent HOFFMAN Panel Lifting Hook, Series: A80, For Use With: Enclosures, Steel, Polished Chrome
nVent HOFFMAN Panel Lifting Hook, Series: A80, For Use With: Enclosures, Steel, Polished Chrome
Accessory Type Panels and Panel Accessories Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number APLH Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Chrome Plated Gross Volume Per Pack 0.10 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.3340 cm Item Group A80 Length [Metric] 25.9080 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025590 UPC 12 78351025590 Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Panels and Panel Accessories |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APLH |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Chrome Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.10 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.3340 cm |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 25.9080 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025590 |
| UPC 12 | 78351025590 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |