or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU383269
MFGR #AOFF118
Your Cost: $886.65/ea
nVent HOFFMAN Filter Fan, Outdoor, Series: D85, 120 VAC, 0.3 A, 11.8 cfm, NEMA 3R/IP55, 4.8 x 4.8 in
nVent HOFFMAN Filter Fan, Outdoor, Series: D85, 120 VAC, 0.3 A, 11.8 cfm, NEMA 3R/IP55, 4.8 x 4.8 in
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AOFF118 Color Gray Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 0.29 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8414519090 Height 6.1000 in Height [Metric] 15.4940 cm Item Group D85 Length 9.2000 in Length [Metric] 23.3680 cm Returnable Y Standards cURus File No. E234324, IEC/EN60529, CE, RoHS Complaint Type Fans and Filter Fans UNSPSC 40101604 UPC 11 78351016452 UPC 12 78351016452 Width 8.8000 in Width [Metric] 22.3520 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Amperage Rating 0.3 A Voltage Rating 100 - 120 VAC Controls and Drives; Power Distribution Aluminum fan body, plastic impeller Ball bearing axial fan, service life minimum 50000 hr at 77 deg F (25 deg C) and 65% RH High impact plastic is highly weatherproof and-resistant to UV light Removable F5 filter Lockable door in hood Filter hood permanently fixed to enclosure from inside 2 lead wires, 3.94 in (100 mm) long, with pressure clamps, 14 ga maximum (2.5 mm) Synthetic filter material, temperature-resistant to 212 deg F (100 deg C), self-extinguishing class F1, moisture-resistant to 100% RH Filter mat fine grade F5 to DIN EN779 filtering deg, 98 % of particles larger than 10 um (10 microns) Aluminum fan body, plastic impeller Aluminum fan body, plastic impeller Light gray plastic, UL94H-B
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AOFF118 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 0.29 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8414519090 |
| Height | 6.1000 in |
| Height [Metric] | 15.4940 cm |
| Item Group | D85 |
| Length | 9.2000 in |
| Length [Metric] | 23.3680 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | cURus File No. E234324, IEC/EN60529, CE, RoHS Complaint |
| Type | Fans and Filter Fans |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC 11 | 78351016452 |
| UPC 12 | 78351016452 |
| Width | 8.8000 in |
| Width [Metric] | 22.3520 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Amperage Rating | 0.3 A |
| Voltage Rating | 100 - 120 VAC |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Aluminum fan body, plastic impeller |
| Ball bearing axial fan, service life minimum 50000 hr at 77 deg F (25 deg C) and 65% RH |
| High impact plastic is highly weatherproof and-resistant to UV light |
| Removable F5 filter |
| Lockable door in hood |
| Filter hood permanently fixed to enclosure from inside |
| 2 lead wires, 3.94 in (100 mm) long, with pressure clamps, 14 ga maximum (2.5 mm) |
| Synthetic filter material, temperature-resistant to 212 deg F (100 deg C), self-extinguishing class F1, moisture-resistant to 100% RH |
| Filter mat fine grade F5 to DIN EN779 filtering deg, 98 % of particles larger than 10 um (10 microns) |
| Aluminum fan body, plastic impeller |
| Aluminum fan body, plastic impeller |
| Light gray plastic, UL94H-B |