or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24745
MFGR #ANADFK
Your Cost: $171.04/ea
nVent HOFFMAN Swing Out Panel Kit, Series: A80, For Use With: Type 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Swing Out Panel Kit, Series: A80, For Use With: Type 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
Accessory Type Panels and Panel Accessories Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number ANADFK Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Zinc Plated For Use With - One-door Type 4 Gross Volume Per Pack 0.05 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 6.0960 cm Interchangeable No Item Group A80 Length [Metric] 16.0020 cm Max Load 100 lb Max Load [Metric] 45.4 kg Modification Services Yes Package Quantity 1 Returnable Y Shipping Weight 2 lb Size fits Type 12 Encl. in Thickness 16 ga Thickness [Metric] 1.52 mm Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351024890 UPC 12 783510248901 Width [Metric] 15.7480 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Height 2.4000 in Length 6.2000 in Material Mild Steel Width 6.3000 in Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution Kits allow mounting standard Hoffman junction box and NEMA style panels near the front of the enclosure for easy access to or reading of gauges, switches, pilot lights and other components Kits consist of heavy gauge brackets and hinges which are easily installed by drilling small holes in the sides of the enclosure and bolting the brackets in place External screws are stainless steel, internal components are plated steel Sealing washers ensure the enclosure will meet original JIC or NEMA standards after installation Swing out panel kits do not fit single door disconnect enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Accessory Type | Panels and Panel Accessories |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ANADFK |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Zinc Plated |
| For Use With | - One-door Type 4 |
| Gross Volume Per Pack | 0.05 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 16.0020 cm |
| Max Load | 100 lb |
| Max Load [Metric] | 45.4 kg |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 2 lb |
| Size | fits Type 12 Encl. in |
| Thickness | 16 ga |
| Thickness [Metric] | 1.52 mm |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351024890 |
| UPC 12 | 783510248901 |
| Width [Metric] | 15.7480 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Height | 2.4000 in |
| Length | 6.2000 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 6.3000 in |
| Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| Kits allow mounting standard Hoffman junction box and NEMA style panels near the front of the enclosure for easy access to or reading of gauges, switches, pilot lights and other components |
| Kits consist of heavy gauge brackets and hinges which are easily installed by drilling small holes in the sides of the enclosure and bolting the brackets in place |
| External screws are stainless steel, internal components are plated steel |
| Sealing washers ensure the enclosure will meet original JIC or NEMA standards after installation |
| Swing out panel kits do not fit single door disconnect enclosures |