or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25108
MFGR #AMOD8418FGK
$/ea
nVent HOFFMAN Foam Gasket Kit, Series: A34Y, For Use With: NEMA 12 Modular Disconnect Enclosures, Rubber, 84.12 in H x 18.12 in W
nVent HOFFMAN Foam Gasket Kit, Series: A34Y, For Use With: NEMA 12 Modular Disconnect Enclosures, Rubber, 84.12 in H x 18.12 in W
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number AMOD8418FGK Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.41 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 4016935050 Height 4.6000 in Height [Metric] 11.6840 cm Interchangeable No Item Group A34Y Length 12.4000 in Length [Metric] 31.4960 cm Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Package Quantity 1 Returnable Y Shipping Weight 2 lb Size 84.12x18.12 in Thickness 0.125 in Thickness [Metric] 3 mm Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121334 UPC 11 78351037500 UPC 12 783510375003 Width 12.3000 in Width [Metric] 31.2420 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Black Material Rubber Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution Used to maintain enclosure rating when modular enclosures are joined together
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AMOD8418FGK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.41 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 4016935050 |
| Height | 4.6000 in |
| Height [Metric] | 11.6840 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A34Y |
| Length | 12.4000 in |
| Length [Metric] | 31.4960 cm |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 2 lb |
| Size | 84.12x18.12 in |
| Thickness | 0.125 in |
| Thickness [Metric] | 3 mm |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351037500 |
| UPC 12 | 783510375003 |
| Width | 12.3000 in |
| Width [Metric] | 31.2420 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| Used to maintain enclosure rating when modular enclosures are joined together |