or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90672
MFGR #AMOD7218FGK
$/ea
nVent HOFFMAN Foam Gasket Kit, Series: A34Y, For Use With: NEMA 12 Modular Disconnect Enclosures, Rubber, 72.12 in H x 18.12 in W
nVent HOFFMAN Foam Gasket Kit, Series: A34Y, For Use With: NEMA 12 Modular Disconnect Enclosures, Rubber, 72.12 in H x 18.12 in W
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AMOD7218FGK Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.39 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 4016935050 Height 4.5000 in Height [Metric] 11.4300 cm Item Group A34Y Length 12.4000 in Length [Metric] 31.4960 cm NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Returnable Y Size 72.12x18.12 in Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121334 UPC 11 78351037490 UPC 12 783510374907 Width 12.1000 in Width [Metric] 30.7340 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Black Material Rubber Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution Used to maintain enclosure rating when modular enclosures are joined together
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AMOD7218FGK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.39 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 4016935050 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Item Group | A34Y |
| Length | 12.4000 in |
| Length [Metric] | 31.4960 cm |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 72.12x18.12 in |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351037490 |
| UPC 12 | 783510374907 |
| Width | 12.1000 in |
| Width [Metric] | 30.7340 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| Used to maintain enclosure rating when modular enclosures are joined together |