or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AL55CCW A80 Power Glide Handle, For Use With A25 Enclosures, Steel
nVent HOFFMAN AL55CCW A80 Power Glide Handle, For Use With A25 Enclosures, Steel
SKU637298
MFGR #AL55CCW
Your Cost: $179.36/ea
nVent HOFFMAN Power Glide Handle, Series: A80, For Use With: A25 Enclosures, Steel, Black
nVent HOFFMAN Power Glide Handle, Series: A80, For Use With: A25 Enclosures, Steel, Black
Accessory Type Locks, Lockouts, Latches, Handles and Clamps Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AL55CCW Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.19 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8301300090 Height [Metric] 6.3500 cm Item Group A80 Length [Metric] 33.0200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand PowerGlide Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351018972 UPC 12 78351018972 Width [Metric] 26.0350 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Locks, Lockouts, Latches, Handles and Clamps |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL55CCW |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.19 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301300090 |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | PowerGlide |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351018972 |
| UPC 12 | 78351018972 |
| Width [Metric] | 26.0350 cm |