or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AL3A A80 1-Point Clockwise Latch Kit, Non-Locking Handle, For Use With 1-Door Type 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AL3A A80 1-Point Clockwise Latch Kit, Non-Locking Handle, For Use With 1-Door Type 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
SKU24759
MFGR #AL3A
Your Cost: $119.97/ea
nVent HOFFMAN Latch Kit, 1-Point Clockwise, Series: A80, Non-Locking, For Use With: 1-Door Type 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Latch Kit, 1-Point Clockwise, Series: A80, Non-Locking, For Use With: 1-Door Type 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
Accessory Type Locks Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number AL3A Color Unpainted Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 1.2000 in Height [Metric] 3.0480 cm Interchangeable No Item Group A80 Length 7.9000 in Length [Metric] 26.1620 cm Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1 Returnable Y Shipping Weight 1 lb Size 1 Point in Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025200 UPC 12 783510252007 Width 10.3000 in Width [Metric] 20.0660 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Finish Brushed Chrome Handle Type Non-Locking Material Mild Steel Controls and Drives; Power Distribution These latch kits will not fit Hoffman disconnect, CONCEPT™ or ProLine™ enclosures The latch rods can be adjusted to maintain the proper gasket compression by relocating the pins in the rod guides When the pin is removed, the latch rod can also be removed All openings through the door are gasketed to assure a complete seal Ends of latch rods have rollers for easier door closing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Accessory Type | Locks |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL3A |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 1.2000 in |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Length | 7.9000 in |
| Length [Metric] | 26.1620 cm |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 1 lb |
| Size | 1 Point in |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025200 |
| UPC 12 | 783510252007 |
| Width | 10.3000 in |
| Width [Metric] | 20.0660 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Finish | Brushed Chrome |
| Handle Type | Non-Locking |
| Material | Mild Steel |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| These latch kits will not fit Hoffman disconnect, CONCEPT™ or ProLine™ enclosures |
| The latch rods can be adjusted to maintain the proper gasket compression by relocating the pins in the rod guides |
| When the pin is removed, the latch rod can also be removed |
| All openings through the door are gasketed to assure a complete seal |
| Ends of latch rods have rollers for easier door closing |