or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AL36DR A80 3-Point Clockwise/Counter Clockwise Latch Kit, Padlockable Handle, For Use With 1-Door NEMA 12 Enclosures, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AL36DR A80 3-Point Clockwise/Counter Clockwise Latch Kit, Padlockable Handle, For Use With 1-Door NEMA 12 Enclosures, 304 Stainless Steel
SKU303296
MFGR #AL36DR
Your Cost: $440.68/ea
nVent HOFFMAN Latch Kit, 3-Point Clockwise/Counter Clockwise, Series: A80, Padlockable, For Use With: 1-Door NEMA 12 Enclosures, 304 Stainless Steel
nVent HOFFMAN Latch Kit, 3-Point Clockwise/Counter Clockwise, Series: A80, Padlockable, For Use With: 1-Door NEMA 12 Enclosures, 304 Stainless Steel
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AL36DR Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 4.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 7.6200 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351033889 UPC 12 78351033889 Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Accessory Type Locks, Lockouts, Latches, Handles and Clamps Color Unpainted Finish Brushed Gross Volume Per Pack 0.29 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Item Group A80 NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL36DR |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 4.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351033889 |
| UPC 12 | 78351033889 |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Accessory Type | Locks, Lockouts, Latches, Handles and Clamps |
| Color | Unpainted |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 0.29 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Item Group | A80 |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |