or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU25076
MFGR #AL12AR
Your Cost: $75.19/ea
nVent HOFFMAN Lock Kit, Keyed Cylinder Small, Series: A80, T-Handle, For Use With: Type 1 Enclosure and Hinged Cover Pull Box, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Lock Kit, Keyed Cylinder Small, Series: A80, T-Handle, For Use With: Type 1 Enclosure and Hinged Cover Pull Box, Steel, Zinc Plated
Accessory Type Locks Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number AL12AR Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8301406060 Height 0.7500 in Height [Metric] 1.9050 cm Interchangeable No Item Group A80 Length 5.0000 in Length [Metric] 17.7800 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Returnable Y Shipping Weight 0 lb Size Type 1 in Standards EU Certifierd, RoHS Compliant Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351034630 UPC 12 78351034630 Width 7.0000 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Finish Chrome Plated Material Mild Steel Controls and Drives To install, simply remove the standard slotted latch and insert the kit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Accessory Type | Locks |
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL12AR |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301406060 |
| Height | 0.7500 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 0 lb |
| Size | Type 1 in |
| Standards | EU Certifierd, RoHS Compliant |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351034630 |
| UPC 12 | 78351034630 |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Finish | Chrome Plated |
| Material | Mild Steel |
| Controls and Drives |
| To install, simply remove the standard slotted latch and insert the kit |