or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1497223
MFGR #AG04
Your Cost: $20.32/ea
nVent HOFFMAN Gland Plate Gasket, Series: AG Series, SZ 4 Size, For Use With: 510 x 96 mm Opening Standard Gland Plate, Polyethylene Foam, Black, 800 mm W x 300 mm D x 600 mm H Dimensions
nVent HOFFMAN Gland Plate Gasket, Series: AG Series, SZ 4 Size, For Use With: 510 x 96 mm Opening Standard Gland Plate, Polyethylene Foam, Black, 800 mm W x 300 mm D x 600 mm H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AG04 Color Black Consist Of Gland Plate Gaskets; Mounting Components and Instruction Manual Construction 0.16 inch Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.30 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926904590 Height [Metric] 3.0988 cm Insulation None Item Group GWY Length [Metric] 52.5780 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Polyethylene Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351012187 UPC 12 783510121877
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AG04 |
| Color | Black |
| Consist Of | Gland Plate Gaskets; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 0.16 inch |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.30 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926904590 |
| Height [Metric] | 3.0988 cm |
| Insulation | None |
| Item Group | GWY |
| Length [Metric] | 52.5780 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Polyethylene |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351012187 |
| UPC 12 | 783510121877 |